ماگ چیست؟

ماگ چیست

ماگ به طور کلی نوعی فنجان است که برای نوشیدنی‌های گرم مانند قهوه، چای، شکلات و غیره استفاده می‌شود. ماگ به معنی ظرف نوشیدنی با دسته‌ای است که معمولاً استوانه‌ای شکل و از ظروف سفالی ساخته می‌شود. به طور کلی، مردم از این ظرف برای نوشیدن قهوه استفاده می کنند زیرا می تواند مقدار بیشتری مایع را در خود جای دهد. به جز برخی از قهوه های خاص که نیاز به فنجان معمولی مانند اسپرسو دارند.

یک ماگ قهوه می تواند تقریباً ۳۵۰ میلی لیتر قهوه را در خود جای دهد که دو برابر یک فنجان چای است. این باعث می شود ماگ های قهوه در مقایسه با دیگر ماگ ها بسیار منحصر به فرد باشد.

ماگ چیست

 

 ۱۴ نکته جالب ماگ که شاید ندانید

۱- در قرن هجدهم به ظروف نوشیدنی ” ماگ ” می گفتند زیرا معتقد بودند که شکل آنها با سر مردم یکسان است.  ۲- ماگ های فلزی از برنز، نقره، طلا و حتی سرب تولید می شدند که تقریباً از ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد شروع شد و برای نگهداری نوشیدنی های گرم استفاده می شد.
۳- ظروف چوبی مایع احتمالاً از قدیم‌ترین زمان تولید می‌شدند، اما بیشتر آنها تا به امروز قابل نگهداری نبودند. بنابراین نمی توانیم زمان دقیق و شکل آن را بدانیم. ۴- اختراع چینی در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد، نسل جدیدی از ماگ های ساخته شده از پروسلین را به وجود آورد که امروزه نیز به طور گسترده از آن استفاده می کنیم.
۵- زمان دقیقی وجود ندارد که مردم شروع به نامیدن آن به عنوان ” mug قهوه” کنند. امروزه با محبوبیت قهوه (قهوه بعد از آب دومین نوشیدنی پرمصرف جهان است)، از آن برای نامیدن فنجان های بزرگ حاوی نوشیدنی های گرم استفاده می شود. ۶- فنجان‌های قهوه معمولاً با دیواره ضخیم طراحی می‌شوند تا مایع را عایق کرده و از سرد شدن خیلی سریع آن جلوگیری کند.
۷- کف ماگ قهوه اغلب مسطح نیست، بلکه مقعر یا دارای لبه اضافی است تا از گرمای قهوه داغ جلوگیری کند و به برخی از سطوحی که مانند میزها و غیره در آن قرار می گیرد آسیب نرساند.

۸- دارای دسته برای دور نگه داشتن دست ما از گرما.

۹- امروزه ماگ ها از مواد مختلفی از جمله چینی، شیشه، ضد زنگ، چوب، پلاستیک و کاغذ ساخته می شوند. ۱۰- mug قهوه مسافرتی اولین بار در سال ۱۹۸۰ با طراحی عالی برای حفظ گرما از ۸ ساعت تا ۲۴ ساعت عرضه شد. این یکی از خلاقانه ترین اختراعات در فنجان قهوه است.
۱۱- کارگران آمریکایی هر سال حدود ۵۰۰ فنجان قهوه می نوشند. ۱۲- اولین ماگ روی زمین در عصر حجر نوسنگی پیدا شد و از استخوان ساخته شده بود.
۱۳- اولین سفال ۱۰۰۰۰ سال قبل از میلاد در چین و ژاپن بود. ۱۴- ماگ های سفالی برای اولین بار در حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد در یونان ساخته شدند. بزرگ‌ترین عیب آن mug ‌های سفالی، دیواره‌های ضخیم و نامناسب برای دهان مصرف کننده بود.

تفاوت بین ماگ با لیوان شیشه ای

 •  لیوان چیست؟

لیوان ها محبوب ترین نوع ظروف نوشیدنی هستند که می توانید در آشپزخانه پیدا کنید. آنها در اشکال و اندازه های مختلف، از فنجان های شیشه ای قهوه گرفته تا mug کودکان  وجود دارند. یک لیوان شیشه ای، نام خود را از ماده اش گرفته است که شکستنی است. اگر برای اولین بار است که ظروف نوشیدنی می خرید، بهتر است برای زمانی که مهمان دارید، چند لیوان شیشه ای بردارید.

به عنوان میزبان مهمانی، از لیوان های نشکن یا مقاومتر استفاده کنید. اگر فرزند دارید و می‌خواهید چیز کمی سرگرم‌کننده‌تری داشته باشید که نگران شکستن آن نباشید، می‌توانید یک لیوان آناناسی با نی انتخاب کنید. کودکان همچنین از طرفداران شیشه های پلاستیکی شخصی سازی شده با درب هستند و برای فرزندانتان ایده آل است.

لیوان چای

 • ماگ چیست؟

یک mug شبیه یک فنجان است که ظرفیت بیشتری دارد. تفاوت عملی اصلی بین فنجان و ماگ ، اهداف نوشیدن آنها است. شما می توانید هر چیزی را از یک فنجان بنوشید، در حالی که ماگ به طور سنتی برای نوشیدنی های گرم است. ماگ ها به طور مشخص دارای دسته بزرگی هستند که در صورت گرم بودن نوشیدنی را راحت تر نگه می دارد.

ماگ و نگهداری گرما

کدام ماگ را می تواند داخل مایکروویو قرار دهید

لذت بردن از یک نوشیدنی داغ در فصل زمستان یکی از لذت بخش ترین قسمت ها است اما سرد شدن آن  قبل از اتمام نوشیدن می تواند تجربه ای آزاردهنده باشد. خوشبختانه با کمک مایکروویو می توانید ظرف چند ثانیه آن نوشیدنی را دوباره داغ کنید.

اما آیا این همیشه ایده خوبی است و آیا همه ماگ ها در مایکروویو ایمن هستند؟ اکثر ماگ های سرامیکی و ماگ های شیشه ای برای قرار دادن در مایکروویو بی خطر هستند.

ماگ های فلزی و mug های حاوی هر گونه اجزای فلزی هرگز نباید در مایکروویو قرار گیرند. برخی از ماگ های پلاستیکی نیز ممکن است ایمن در مایکروویو باشند، اما بهتر است از مایکروویو کردن پلاستیک به دلیل سمومی که می تواند آزاد کند، خودداری کنید.

چگونه متوجه می شوید که یک ماگ در مایکروویو ایمن است

مطمئن ترین راه برای اطلاع از ایمن بودن mug در مایکروویو این است که به طور کامل روی برچسب mug یا بسته بندی آن ذکر شده باشد. همانطور که قبلاً ذکر شد، سرامیک یک ماده به طور کلی ایمن برای مایکروویو است، با این حال، بسیاری از اجزای دیگر وجود دارند که می تواند mug را برای قرار دادن در فر ناامن کند. نوع سرامیک و رنگ و کاربرد لعاب می تواند بر سازگاری آن با مایکروویو تأثیر بگذارد.

یک روش معمول برای تست بی خطر بودن این است که آن را با آب پر کنید و آن را به مدت یک تا یک و نیم دقیقه در مایکروویو قرار دهید. اگر دسته در لمس داغ است و نمی توان آن را در دست گرفت، mug برای استفاده در مایکروویو بهترین نیست. این تست را می‌توان حتی بر روی ماگ ‌هایی که در مایکروویو ایمن می‌دانند نیز استفاده کرد، زیرا حتی ممکن است تا حدی داغ شوند که باعث سوختگی شوند.

mug های شیشه ای، اگرچه به اندازه سرامیکی رایج نیستند، اما اگر شیشه به اندازه کافی ضخیم باشند، عموماً برای استفاده در مایکروویو بی خطر هستند. توجه داشته باشید که انواع خاصی از شیشه در اثر حرارت زیاد ممکن است ترکیده شود. برای جلوگیری از این امر، می توانید آزمایش را از بالا فقط برای یک دقیقه انجام دهید 

پس ارزیابی کلی تست ماگ یعنی: اگر ماگ سرد و آب داخل آن گرم است، برای مایکروویو بی خطر است.

هر چیزی که حاوی فلز باشد هرگز نباید در مایکروویو قرار داده شود زیرا ممکن است فلز جرقه بزند و باعث آتش سوزی شود.

آیا قرار دادن ماگ مسافرتی در مایکروویو بی خطر است

بسیاری از ماگ ‌هایی که برای مصرف نوشیدنی‌ها طراحی شده‌اند از اجزای فلزی ساخته شده‌اند یا شامل آن‌ها می‌شوند، بنابراین توصیه نمی‌شود آنها را در مایکروویو قرار دهید. برخی دیگر با یک دیواره سرامیکی دوتایی ساخته شده اند که نباید در مایکروویو قرار داده شود زیرا ممکن است ترک بخورد.

بهترین گزینه برای جلوگیری از نیاز به گرم کردن مجدد نوشیدنی ، تهیه mug است که مایعات را گرم نگه دارد. این نوع  عموماً از فلز ساخته شده‌اند، اما طراحی نگه‌دارنده حرارت آن‌ها باید شما را از مواجهه با معضلی که در وهله اول شما را به سمت مایکروویو سوق می‌دهد، باز دارد.

ماگ مسافرتی

آیا ماگ های IKEA در مایکروویو ایمن هستند

ایکیا مطمئناً محبوب‌ترین فروشگاه برای تجهیز و تامین هر چیزی که خانه شما نیاز دارد، از جمله مجموعه وسیعی از وسایل آشپزخانه است. این شرکت به خاطر کالاهای خانگی باکیفیت و در عین حال مقرون به صرفه‌اش که به نظر می‌رسد ماگ هایشان را نیز شامل می‌شود، شناخته شده است، اما آیا آنها در مایکروویو ایمن هستند؟

پاسخ این است که بله، ماگ های ایکیا ایمن در مایکروویو هستند. در حالی که حدود 20 مدل mug که ایکیا ارائه می‌کند از مواد مختلفی ساخته شده‌اند، اکثر آنها از چینی فلدسپار ساخته شده‌اند که در مقایسه با سایر ظروف معمولی از موادی مقاوم‌تر و بادوام‌تر است. ایکیا همچنین چندین لیوان مختلف ساخته شده از شیشه سکوریت را ارائه می دهد که در مایکروویو نیز ایمن هستند.

تنها موردی که ایکیا به طور رسمی به عنوان ایمن در مایکروویو تلقی نمی شود، mug مسافرتی آنها است و دلیل آن هم این است که اکثر آنها دارای فلز هستند به همین دلیل قرار دادن آن در ماکروویو اشتباه است.

 

تعدادی از ماگ های جذاب ایکیا که میتوانید در فروشگاه اینترنتی راه راه مارکت خریداری کنید.

مزیت های ماگ ها

بسیاری از ما حداقل یک بار در روز از mug یا فنجان قهوه استفاده می کنیم یا کسی را می شناسیم که با یک mug در دست زندگی می کند!

آیا می دانستید که انواع ماگ ها گرما و طعم متفاوتی دارند؟

مواد مورد استفاده برای ساخت آنها می تواند تعیین کند که بهترین استفاده از آن برای نوشیدنی گرم است یا سرد و می تواند بر طعم نوشیدنی که در خود نگه می دارد تأثیر بگذارد. بسته به ترجیحات شما، ممکن است از mug اشتباهی استفاده کنید! در این بخش، ما برخی از انواع رایج ماگ های قهوه، از چه چیزی ساخته شده اند و مزایا هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

 • ماگ های سرامیکی

به احتمال زیاد در حال حاضر یک mug قهوه سرامیکی در کابینت خود دارید. آنها در میان مصرف کنندگان قهوه و چای رایج هستند. همینطور برای نوشیدنی های سرد و گرم خوب و در مایکروویو ایمن میمانند!

این مدل از نظر طعم خنثی ترین هستند و طعم سایر نوشیدنی ها را حفظ نمی کنند. بنابراین یک انتخاب عالی برای کسانی است که تعداد ماگ زیادی ندارند اما نوشیدنی های متفاوتی در طول شبانه روز میل میکنند، و هدیه ای مقرون به صرفه برای دوستان و خانواده باشد!

 • ماگ های فلزی 
انواع ظروف فلزی برای استفاده در فضای باز مناسبند و سبک وزن، بادوام و همه کاره هستند. از نظر بصری شیک و براق به نظر می آیند و می توانید به آن دسته از نزدیکانتان که عاشق نوشیدنی های سرد و خنک هستند هدیه دهید.
 • ماگ دارای عایق

ظروف عایق شده هم برای نوشیدنی های گرم و هم برای نوشیدنی های سرد خوب هستند و آنها را احتمالاً همه کاره ترین گزینه می کند. این نوع mug ها معمولاً درب محکمی دارند تا گرما از بین نرود و نوشیدنی شما از آن نریزد.

این نکته باعث می شود تا مسیر صبحگاهی خود را آسان تر طی کنید!

 • ماگ های شیشه ای 
این. مدل بسیاری جهات جذاب هستند. همچنین قابل بازیافت می باشند. مانند ماگ های سرامیکی، ماگ های شیشه ای طعم محتویات قبلی خود را حفظ نمی کنند. نوشیدنی گرم شما در این ماگ ها زود تر سرد میشود.
 • ماگ های اکریلیک یا پلاستیکی 
 فنجان های قهوه دو جداره اکریلیک یا پلاستیکی برای نگهداری نوشیدنی های گرم یا سرد ساخته شده اند. از آنجایی که نسبت به شیشه یا سرامیک در برابر شکستگی مقاوم‌تر هستند، کاربری بیشتری به شما میدهد و برای جا به جایی، باشگاه و سفر گزینه خوبی هستند.

انواع ماگ

ماگ هدیه ای خاطره انگیز

اگر هنوز به دنبال هدیه خاص هستید، دیگر به دنبال آن نباشید ما به شما نشان می دهیم که چرا هدیه دادن یک ماگ واقعا ایده خوبی است. برای شروع:

  آیا می‌دانستید که یک نظرسنجی اخیر نشان داد که ۶۰٪ از مردم گفتند که با mug خود ارتباط عاطفی دارند؟ ۴۰ درصد دیگر گفتند که ماگ خود را غیرقابل تعویض می‌دانند، بنابراین اگر شکسته شود، ما هم میشکنیم.

ماگ به عنوان هدیه

چنین آماری را نمی توان انکار کرد، اما اگر هنوز کمی متقاعد نشده اید، در اینجا ۵ پیشنهاد وجود دارد که به شما در تصمیم گیری کمک می کند.

 آغوش صبحگاهی

بدون شک اکثر مردم دوست دارند روز خود را با یک نوشیدنی گرم شروع کنند و آن نوشیدنی داغ، چه چای یا قهوه، باید در ظرفی برود.

فقط تصور کنید که آن شخص خاص در زندگی شما، خواه همسر شما باشد یا بهترین دوستتان، وقتی از ماگی که مخصوصاً توسط شما انتخاب کرده اید، نوشیدنی می نوشند؟ مثل این است که آنها هر روز صبح شما را در آغوش بگیرند و روز خود را شروع کنند.

ایده آل برای کار

اکثر افرادی که خارج از خانه کار می کنند همینطور کسانی که در خانه هستند mug مخصوص به خود را برای کار دارند. همانطور که در این نظرسنجی گفته شد، ۶۰٪ از مردم با آن ارتباط احساسی برقرار میکنند.

پس چرا یک ماگ خاص به عنوان هدیه ارسال نکنید؟ ماگی که انتخاب می‌کنید می‌تواند یک مکالمه عالی باشد و مطمئناً آنها را به یاد شما می‌آورد. 

لمس شخصی

انتخاب هدیه ممکن است دشوار باشد. بسیاری از مردم همه چیز مورد نیاز خود را دارند، بنابراین دادن چیزی شخصی به آنها معنای زیادی خواهد داشت. mug در طول روز از زمان صبحانه تا شام استفاده می شوند. در مواقع سختی یا شادی آنها را با چای یا قهوه یا شکلات داغ پر می کنند.

به نظر می رسد فقط یک جرعه همه چیز را بهتر می کند. همه هدایایی را ترجیح می دهند که برای آنها شخصی است و همیشه جایی برای یک ماگ خاص در زندگی یک نفر وجود دارد. با دادن یک ماگ به عنوان هدیه، به کسی یادآوری می کنید که دوستش دارید و به او اهمیت می دهید.

ارزش عالی

mug ارزش بسیار خوبی دارند و اینجا فقط درباره پول صحبت نمی کنیم. آنها بسیار بیشتر از چیزی هستند که شما از آن می نوشید. از آنها می‌توان برای نگهداری قلم‌ها و برس‌های رنگ، یا اندازه‌گیری آرد یا مواد تشکیل دهنده دستور پخت استفاده کرد.

خرید اینترنتی ماگ ایکیا

مردم هر روز قهوه می نوشند، به خصوص صبح. به همین دلیل است که ماگ های قهوه نیز به خوبی توسعه یافته اند. ماگ ‌های قهوه با مواد، شکل‌ها، اندازه‌ها و تزئینات مختلف در ایکیا و همینطور فروشگاه اینترنتی راه راه مارکت موجود است. دریغ نکنید و اکنون یکی را برای خود تهیه کنید.

برای انتخاب بهتر به جدول بالا بروید و ببینید که با توجه به مصرف روزانه خود چه نوع mug مناسبتان است.

میزان رضایت از این مطلب

100 %

توسط 01 کاربر

مرتب‌سازی بر اساس

 • تصویر آواتار

  محمدحسین بکا

  خواستید ماگ هدیه بدید فقط تم و و روحیه طرف مقابلتان را فراموش نکنید و کافیه مطابق یکی از علایق او دنبال ماگ باشید.

  13 مهر 1401

  اشتراک‌گذاری در

  آیا مفید بود؟

 • تصویر آواتار

  فائزه مرجوی

  این روز ها ماگ خیلی محبوب شده هر جا میری دارن ماگ میفروشن ماگ حرارتی ، برقی ، فلاسکی و … کلی ماگ هست.

  13 مهر 1401

  اشتراک‌گذاری در

  آیا مفید بود؟

 • تصویر آواتار

  پرستو دادخواه

  ماگ ایکیا از این که ساده هست سرامیکیه یعد هیچ طرحی روش نیست موجود دارید؟!

  12 مهر 1401

  اشتراک‌گذاری در

  آیا مفید بود؟

 • تصویر آواتار

  پروانه

  ماگ بینظیره من یجوری عادت کردم به خوردن چای تو ماگ ک اصلا دیگه لیوان بهم نمیچسبه

  12 مهر 1401

  اشتراک‌گذاری در

  آیا مفید بود؟

 • تصویر آواتار

  محمدحسین

  ماگ ک اصلا دنیایی داره من همیشه مشکل خرید ماگ دارم دلم میخواد همه ماگ هارو بخرم :))

  12 مهر 1401

  اشتراک‌گذاری در

  آیا مفید بود؟

در این مورد یک بازخورد بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

میزان رضایت از این مطلب

ورود | عضویت
فهرست مطالب