۸ ترفند نظم‌ دهی آشپزخانه

۸ ترفند نظم‌ دهی آشپزخانه

نظم دهی به آشپزخانه یعنی چیدمان وسایل، ابزار و ظروف مختلف در آشپزخانه به شیوه‌ای کارآمد، در دسترس و منطقی. این کار شامل مرتب‌کردن و چیدمان همه چیز به‌گونه‌ای است که پخت‌وپز، تمیزکردن و سایر فعالیت‌های آشپزخانه را آسان‌تر و راحت‌تر کند.

برخی از نکاتی که ممکن است در نظم‌ دهی آشپزخانه شما دخیل باشند عبارت‌اند از:

 • اقلام آشپزخانه خود از جمله لوازم‌خانگی، ظروف آشپزی و مواد غذایی را مرتب و تمیز و دسته‌بندی کنید.
 • دسته‌بندی اقلام مشابه با هم مانند طبقه‌بندی همه ادویه‌ها در یک‌کابینت یا کشو و همه اقلام پخت در دیگری، به نظم‌ دهی آشپزخانه شما کمک می‌کند.
 • تعیین محل نگهداری خاص برای اقلام مختلف مانند، ایجاد فضای جداگانه برای قابلمه و تابه و یا اختصاص فضایی خاص برای نگهداری ظروف غذا از دیگر عواملی است که به آشپزخانه نظم می‌بخشد.
 • یکی از راهکارها این است که ظروف و کشوها را برچسب بزنید تا راحت‌تر آنچه را نیاز دارید بیابید.
 • ایجاد سیستمی زمان‌بندی‌شده برای تمیزکردن و نگهداری نظم‌ دهی آشپزخانه، مانند تعیین زمان خاصی در هر هفته برای تمیزکردن کامل آشپزخانه، می‌تواند به تمیزی همیشگی آشپزخانه شما کمک می‌کند.
 • استفاده حداکثری از فضای آشپزخانه خود، مانند استفاده از قلاب یا قفسه‌های آویز برای نگهداری وسایل پرکاربرد یا استفاده از ارگانایزر برای استفاده بهینه از فضای داخل کابینت‌ها، به منظم بودن و دسته‌بندی آشپزخانه شما کمک می‌کند.

نظم‌ دهی آشپزخانه می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در زمان و کاهش استرس کمک کند، پخت‌وپز و آماده‌کردن وعده‌های غذایی را آسان‌تر می‌کند و همچنین آشپزخانه شما را تمیز و بدون شلوغی نگه می‌دارد.

نظم دهنده کشو آشپزخانه

خرید اینترنتی ترولی ایکیا RASHULT

ترولی ایکیا با ساختاری محکم و چهارچرخ طراحی شده است که جابه‌جایی و استفاده در فضاهای تنگ را آسان می‌کند. علاوه بر این، قفسه میانی ترولی ایکیا RASHULT قابل‌تنظیم است و به شما امکان می‌دهد فضای نگهداری را متناسب با نیاز خود تنظیم کنید.

ترولی ایکیا RASHULT

چرا باید آشپزخانه را مرتب کنیم؟

نظم‌ دهی آشپزخانه مزایای متعددی دارد که می‌تواند به آسان‌تر و کارآمدتر کردن آشپزی و آماده‌سازی غذا کمک کند. برخی از دلایلی که چرا باید نظم‌ دهی آشپزخانه خود را مرتب کنیم عبارت‌اند از:

 • صرفه‌جویی در زمان

آشپزخانه‌ای که به‌خوبی سازماندهی شده، یافتن سریع اقلام موردنیاز را آسان‌تر می‌کند و زمان صرف شده برای جستجوی مواد، ابزار، یا ظروف آشپزی را کاهش می‌دهد. این می‌تواند به‌ویژه زمانی مفید باشد که عجله دارید یا سعی می‌کنید وعده‌های غذایی را در یک برنامه فشرده آماده کنید.

 • کاهش استرس

نظم‌ دهی آشپزخانه به‌هم‌ریخته و نامرتب می‌تواند استرس‌زا باشد و تمرکز بر آشپزی را سخت‌تر کند. با نظم‌ دهی آشپزخانه خود، می‌توانید محیطی آرام‌تر و آرامش‌بخش‌تر ایجاد کنید و باعث می‌شود که آماده‌سازی غذا استرس کمتری داشته باشد.

 • بهبود عملکرد

استفاده از آشپزخانه سازمان‌یافته آسان‌تر است و می‌تواند پخت‌وپز و آماده‌سازی غذا را لذت‌بخش‌تر کند. می‌توانید نظم‌ دهی آشپزخانه خود را به‌گونه‌ای ترتیب دهید که ارگونومیک‌تر و کاربردی‌تر شود؛ مثلاً وسایلی که مرتباً از آنها استفاده می‌کنید در دسترس و نزدیک‌تر باشند.

 • صرفه‌جویی درهزینه

وقتی آشپزخانه شما مرتب است، تهیه چیزهایی که به آن نیاز دارید آسان‌تر می‌شود، بنابراین در نهایت اقلامی را که نیاز ندارید خریداری نمی‌کنید. همچنین می‌تواند به کاهش ضایعات مواد غذایی کمک کند و دیدن تاریخ انقضا و استفاده از اقلام را قبل از خراب‌شدن آسان‌تر می‌شود.

 • محیط سالم‌تری ایجاد کنید

نظم‌ دهی آشپزخانه تمیز و منظم به حفظ بهداشت و جلوگیری از رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها کمک می‌کند. با مرتب نگه‌داشتن آشپزخانه خود، می‌توانید خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از غذا را کاهش دهید و محیط آشپزی سالم‌تری ایجاد کنید.

 • زیبایی

نظم‌ دهی آشپزخانه سازماندهی شده می‌تواند از نظر زیبایی بصری بسیار دلپذیر باشد و آن را به مکانی دلپذیر برای گذراندن زمان تبدیل کند. یک آشپزخانه سازمان‌یافته همچنین می‌تواند ظاهر کلی خانه شما را بهبود بخشد.

در نهایت نظم‌ دهی آشپزخانه شما بخش مهمی از ایجاد یک فضای آشپزی کاربردی و لذت‌بخش است. نظم‌ دهی آشپزخانه می‌تواند در زمان شما صرفه‌جویی کند، استرس را کاهش دهد، در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند و محیط سالم‌تری ایجاد کند و ارزش تلاش را داشته باشد.

با استفاده از نظم دهنده ها ایکیا، می‌توانید آشپزخانه‌ای کاربردی‌تر و کارآمدتر ایجاد کنید، در فضا صرفه‌جویی کنید و همه چیز را مرتب نگه دارید.

معرفی انواع نظم دهنده خانه و آشپزخانه

۱. سازمان‌دهنده کیسه‌های پلاستیکی

نظم‌ دهی آشپزخانه با استفاده از سازمان‌دهنده کیسه‌های پلاستیکی یک راه‌حل برای ذخیره‌سازی کیسه‌ها است که برای مرتب نگه‌داشتن کیسه‌های مواد غذایی پلاستیکی طراحی شده و به‌راحتی در دسترس است. این نظم‌ دهی آشپزخانه را می‌توان به قلاب آویزان کرد یا به دیوار نصب کرد تا به شما این امکان را بدهد که کیسه‌ها را به‌صورت فشرده و منظم نگهداری کنید. این کار پیداکردن کیسه‌ها را در مواقعی که به آن‌ها نیاز دارید آسان‌تر می‌کند و همچنین باعث کاهش شلوغی آشپزخانه شما می‌شود. نظم‌دهنده کیسه پلاستیکی VARIERA، یک نظم‌ دهنده مناسب برای کیسه‌های پلاستیکی شما است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای نظم بخشیدن به کیسه‌های اضافه خود، از این نظم‌دهنده استفاده کنید.

خرید اینترنتی نظم دهنده کیسه پلاستیکی VARIERA

نظم دهنده کیسه پلاستیکی VARIERA ایده‌آل برای نگهداری وسایلی مانند کیسه‌های پلاستیکی، دستکش و جوراب است. با حفره‌هایی که روی نظم دهنده کیسه پلاستیکی VARIERA است، به‌راحتی می‌توانید اشیای مناسبی را برای نیازهای خود پیدا و به آن دسترسی داشته باشید. شما می‌توانید نظم دهنده کیسه پلاستیکی VARIERA را داخل کابینت نصب کنید تا در دید میهمانانتان قرار نگیرد.

نظم دهنده کیسه پلاستیکی VARIERA

۲. از کیسه جداسازی استفاده کنید

کیسه جداکننده یک راه‌حل ذخیره‌سازی است که برای کمک به سازماندهی و جداسازی وسایل در یخچال یا انباری طراحی شده است. این کیسه‌ها برای نگهداری اقلامی مانند میوه‌ها، سبزی‌ها، گوشت‌ها و پنیرها مناسب هستند و به جلوگیری از آلودگی متقاطع بین انواع مختلف مواد غذایی کمک می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند با تازه نگه‌داشتن مواد برای مدت طولانی‌تری به افزایش عمر غذای شما کمک کنند.

۳. استفاده از نظم دهنده کابینت آشپزخانه

نظم دهنده کابینت مانند ارگانایزر قاشق و چنگال ایکیا STODJA و جعبه ارگانایزر ایکیا GLIS مجموعه 3 عددی به شما کمک می‌کند کابینت‌های خود را مرتب نگه دارید و فضای ذخیره‌سازی خود را به حداکثر برسانید. این جعبه‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند و برای نگهداری اقلامی مانند تخته برش و درب و ارگانایزر از قاشق و چنگال مناسب هستند. آنها به جلوگیری از جابجایی اقلام در کابینت کمک می‌کنند و پیداکردن سریع چیزهایی که نیاز دارید را آسان‌تر می‌کنند.
با استفاده از این ابزارها و استراتژی‌های نظم‌ دهی آشپزخانه، می‌توانید آشپزخانه‌ای بسازید که نه‌تنها کاربردی باشد، بلکه از نظر زیبایی‌ ظاهری نیز دلپذیر است و نگهداری آن آسان است.

خرید اینترنتی ارگانایزر قاشق و چنگال ایکیا STODJA

جنس ارگانایزر قاشق و چنگال ایکیا STODJA، از پلاستیک پلی‌پروپیلن است. ارگانایزر قاشق و چنگال ایکیا STODJA مقاوم بوده و به‌راحتی شکسته نمی‌شود یا تغییر حالت نمی‌دهد. ارگانایزر قاشق و چنگال ایکیا STODJA با رنگ سفید گزینه‌ای ایده‌آل برای استفاده در هر آشپزخانه‌ای با هر دکوراسیونی می‌باشد.

ارگانایزر قاشق و چنگال ایکیا STODJA

۴. جداکننده‌های کشو کابینت

جداکننده‌های کشو وسایلی هستند که به شما کمک می‌کنند تا لوازم داخل کشوهای آشپزخانه خود را مرتب کنید. آنها در اشکال و اندازه‌های مختلف هستند و می‌توانند از موادی مانند بامبو، پلاستیک یا فلز ساخته شوند. جداکننده‌های کشو برای نگهداری ظروف، ظروف تخت، لیوان، ست کارد و چنگال و سایر اقلام کوچک مناسب هستند. آنها به جلوگیری از جابه‌جایی اقلام در کشو کمک می‌کنند و پیداکردن سریع آنچه را که نیاز دارید آسان‌تر می‌کنند. ارگانایزر قاشق و چنگال ایکیا STODJA وسیله‌ای است که به کشو های کابینت‌های شما نظم می‌بخشد.

۵. تخته گیره

تخته میخ پانلی است که از چوب، فلز یا پلاستیک ساخته شده و سوراخ‌هایی در آن ایجاد شده است. می‌توان آن را روی دیوار نصب کرد و قلاب‌ها یا گیره‌ها را می‌توان در سوراخ‌ها قرار داد تا فضای ذخیره‌سازی عمودی ایجاد شود. تخته‌های گیره‌ای بهترین وسیله برای نظم‌ دهی آشپزخانه هستند، برای نگهداری وسایلی مانند قابلمه، تابه، ظروف پخت‌وپز و وسایل کوچک ایدئال هستند. آنها در فضای پیشخوان و کابینت صرفه‌جویی می‌کنند، همچنین دیدن و دسترسی به وسایل آشپزی شما را آسان می‌کنند.

۶. قلاب و آویز

نظم‌ دهی آشپزخانه با قلاب و آویز وسایلی هستند که به شما کمک می‌کنند فضای کابینت خود را به حداکثر برسانید و لوازم آشپزخانه خود را مرتب نگه دارید. آنها در اشکال و اندازه‌های مختلف از جمله قفسه‌ها و کشوها موجود هستند. قلاب ها برای نگهداری اقلامی مانند ظروف، قابلمه‌ها و تابه‌ها و لوازم کوچک مناسب هستند. آنها مشاهده و دسترسی به لوازم موردنیاز خود را آسان می‌کنند، درحالی‌که همه چیز را مرتب و در جای خود نگه می‌دارند.

۷. ارگانایزر ادویه‌جات یا جا ادویه‌ای

قفسه ادویه یک راه‌حل برای نظم‌ دهی آشپزخانه است که به طور خاص برای ادویه‌های شما طراحی شده است. آنها در سبک‌های مختلف، از جمله مدل دیواری، میز، یا کشو عرضه می‌شوند. قفسه‌های ادویه‌جات برای نگهداری ادویه‌ها عالی هستند و دیدن و دسترسی به ادویه‌های موردنیاز هنگام پخت را آسان می‌کنند. آنها در فضای کابینت صرفه‌جویی می‌کنند و کمک می‌کنند ادویه‌های شما مرتب و راحت پیدا شوند.

۸. نظم دهنده انباری

نظم دهنده انباری یک راه‌حل ذخیره‌سازی است که به طور خاص برای انبار شما طراحی شده است. آنها در اشکال مختلف، از جمله سبد، سطل و قفسه‌های قابل‌رؤیت وجود دارند. سازماندهی انبارها برای نگهداری اقلامی مانند کنسرو، خشکبار، ادویه‌جات و تنقلات مناسب هستند. آنها به شما کمک می‌کنند از فضای انباری خود نهایت استفاده را ببرید، همه چیز را مرتب نگه دارید و پیداکردن سریع آنچه را که نیاز دارید آسان می‌کند.

حذف تمام وسایل غیرضروری از آشپزخانه به چند دلیل مهم است:

 • کاهش شلوغی

وسایل غیرضروری در آشپزخانه می‌توانند فضای ارزشمندی را اشغال کنند و به‌هم‌ریختگی‌های غیرضروری اضافه کنند که می‌تواند پیداکردن آنچه را که هنگام آشپزی نیاز دارید دشوار کند. با حذف اقلامی که مناسب نگهداری در آشپزخانه نیستند، می‌توانید شلوغی را کاهش دهید و فضای کاری سازمان‌یافته و کارآمدتری ایجاد کنید.

 • بهداشت

وسایل نامرتبط با آشپزخانه می‌توانند خطرات بهداشتی داشته باشند، زیرا ممکن است حامل میکروب یا باکتری‌هایی باشند که می‌توانند غذای شما را آلوده کنند. به‌عنوان‌مثال، قراردادن کلید یا تلفن خودروی پیشخوان آشپزخانه می‌تواند باکتری‌ها را از آن اقلام به غذای شما منتقل کند. با دورنگه داشتن وسایل غیر آشپزخانه از آشپزخانه، می‌توانید به حفظ محیط آشپزی تمیز و بهداشتی کمک کنید.

 • ایمنی

وسایل غیر آشپزخانه‌ای در آشپزخانه می‌توانند خطرات ایمنی را به همراه داشته باشند، زیرا ممکن است سبب افتادن یا زمین‌خوردن لوازم دیگر یا مانع از پخت‌وپز شوند. به‌عنوان‌مثال، اسباب‌بازی کودکی که در کف آشپزخانه رها شده است، می‌تواند باعث زمین‌خوردن و افتادن شخصی شود. با حذف اقلام نامرتبط، می‌توانید به ایجاد محیط آشپزی امن‌تری برای خود و خانواده‌تان کمک کنید.

خرید اینترنتی انواع نظم دهنده ایکیا

در پایان این مقاله مفتخریم که به شما بگوییم، برای خرید اینترنتی کلیه ی نظم‌دهنده‌ها و یا ارگانایزر های آشپزخانه می‌توانید هرآنچه را که تمایل به داشتن آن دارید، به فروشگاه لوازم‌خانه و آشپزخانه راه‌راه مارکت سفارش دهید و به‌سرعت، آشپزخانه ی خود را سازماندهی و منظم کنید.

خواندنی‌های مرتبط

 • کلیدی‌ ترین ترفند خانه تکانی در عید نوروز ۱۴۰۳
  خانه تکانی عید نوروز ۱۴۰۳ یکی از سنت های دیرینه بشمار می‌رود که نه تنها در ایران، بلکه در کشورهای فارسی زبان اطراف مانند تاجیکستان و افغانستان، پیش از عید نوروز ۱۴۰۳ انجام می‌شود؛ چند روز پیش از شروع فصل بهار، افراد خانواده دور هم جمع می‌شدند و فرش‌ها را می‌تکاندند و گرد و خاک […]
 • ۸ ترفند نظم‌ دهی آشپزخانه
  نظم دهی به آشپزخانه یعنی چیدمان وسایل، ابزار و ظروف مختلف در آشپزخانه به شیوه‌ای کارآمد، در دسترس و منطقی. این کار شامل مرتب‌کردن و چیدمان همه چیز به‌گونه‌ای است که پخت‌وپز، تمیزکردن و سایر فعالیت‌های آشپزخانه را آسان‌تر و راحت‌تر کند. برخی از نکاتی که ممکن است در نظم‌ دهی آشپزخانه شما دخیل باشند […]
 • اصول استفاده از قاشق چنگال و چاقو
  استفاده از مجموعه‌ای از کارد و چنگال که معمولاً شامل قاشق چنگال و چاقو است، بخشی ضروری از غذاخوردن به سبکی متمدنانه و امروزی است. غذاخوردن با این ابزار قاشق چنگال و چاقو به شما کمک می‌کند تا یک تجربه غذایی منظم‌تر و بهداشتی‌تر داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که هر ظرف و وسیله غذاخوری، […]
 • آموزش غذا خوردن با چاپستیک
  اگر می‌خواهید بیشتر با چاپِستیک به انگلیسی: Chopsticks و به ژاپنی:箸 (هاشی) و نحوه غذاخوردن با این قاشق اصیل آسیای شرقی آشنا شوید، این مقاله را تا انتها بخوانید تا با برخی از قوانین جالب استفاده از این وسیله هم آشنا شوید. شاید تجربه غذاخوردن در یک رستوران چینی یا رستوران آسیای شرقی برای همه […]
 • معرفی و نحوه پیمانه اندازه‌ گیری با لیوان
  پیمانه ظرفی است که با آن مقدار مشخصی از مایعات و جامدات یا مواد دیگر، اندازه‌گیری می‌شود. پیمانه اندازه‌ گیری در آشپزی و شیرینی‌پزی بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد به‌نحوی‌که در دستور آشپزی و شیرینی‌پزی به‌عنوان پایه‌ای برای اندازه‌گیری از آن استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال در زمان پخت یک کیک می‌گویند که برای پخت این کیک ۲ […]

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “۸ ترفند نظم‌ دهی آشپزخانه” دیدگاه می‌گذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

میزان رضایت از این مطلب

ورود | عضویت
فهرست مطالب